Kimler Obezite Cerrahisi Yaptırabilir?

Obezite çağımızın büyük bir problemi. Şimdilerde neredeyse her 10 kişiden 3’ü obez sınıfına giriyor. Vücutta aşırı ölçüde yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite ilerleyen dönemlerde birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Bunların başında kalp ve damar tıkanıklığına bağlı sağlık problemleri, şeker hastalığı, karaciğer ve safra yolu hastalıkları, tansiyon, vücuttaki ağırlığa bağlı kas ve eklem rahatsızlıkları gibi hastalıklar geliyor. Ne yazık ki bunlar buz dağının sadece görünen yüzü. Her ne kadar çok önemli değilmiş gibi gözükse de fazla kilo yani obezite, insanlara hayatı zindan eden büyük bir hastalık.

Obezite tedavisi kişiden kişiye değişebilecek uzun bir süreç. Bazı hastalar dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile normal vücut kitle endeksi bedenlerine gelseler de bu yöntem herkes için uygun değil. Tıbbi beslenme ve egzersiz tedavisi obezite tedavisinin bel kemiği ancak herkes için çözüm yolu olamıyor. Yaşamlarını ciddi derece tehdit eden ve obez sınıfının oldukça ilerlemiş durumunda olan hastalar için obezite cerrahisi gerekli bir yöntem. Öyle ki özel diyet ve egzersiz programlarını uygulayamayacak durumdaki hastaların tek kurtuluş yolu denebilir. Ancak obezite cerrahisi yöntemlerini kullanmak için de bazı kriterlere uymak gerekiyor. Peki nedir bu kriterler? Her obez ameliyat olabilir mi? Bu ameliyatlara kabul edilmek için hangi kilo ağırlığında olmak gerekiyor?

     Obezite cerrahisi yoluna başvurmak için öncelikle uluslararası beden kitle indeksi kriterine uymak gerekiyor. Bu kriterlere göre hastaların beden kitle indekslerinin ya 40 kg/m2’den büyük olması gerekiyor ya da 35 kg/m2 üstü olmalarına rağmen bazı hastalıkları taşımaları gerekiyor. Bu hastalıklar arasında ise diyabet, hipertansiyon, artroz, uyku apnesi ve dislipdemi gibi ek risk faktörleri yer alıyor. Tüm bu kriterleri uyuyor dahi olsanız obezite cerrahisi tercih edilmesi gereken en son yollardan biridir. Doktorunuzun önermediği hiçbir işlemi yaptırmakta ısrar etmemelisiniz. Hekiminiz size obezite cerrahisini önerip önermemeye karar verirken beden kitle indeksinin yanı sıra yeme alışkanlıklarınızı, ek hastalıklarınızı, cinsiyetiniz ve yaşınız gibi kriterlerinizi ele alıyor. Bu sebeple ameliyat öncesi hekiminizle detaylıca konuşmanız çok önemli.

 Hangi Obezite Cerrahisi Yöntemi Kime Uygun?

       Konu obezite cerrahisi olunca hastaların kafasını karıştıran en büyük sorunlardan biri de “Ben bu kadar yöntem arasından nasıl seçim yapacağım?” sorusu. Günümüzde gelişen tıp teknikleri ile birlikte mide bypass ameliyatından tüp mideye kadar bir sürü obezite cerrahi yöntemi bulunmakta. Dolayısıyla hastaların kafası bu konuda bir hayli karışıyor. Mide balonu veya tüp mide… Hastalar için en doğru yöntemi yine doktoru seçiyor. Nasıl ki herkese obezite cerrahisi uygulamaları önerilmiyorsa her obeze de aynı ameliyat tavsiye edilmiyor. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuza danışmak olacaktır. Obezite cerrahisine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Share your thoughts