Mide Balonu (Ameliyatsız)

Halk arasında mide balonu olarak da adlandırılan ameliyatsız gastrik balon işlemi, kilo problemi yaşayan ve obezite nedeniyle farklı hastalıklar açısından da büyük risk taşıyan hastalar için son derece uygun ve güvenli bir yöntemdir. Mide balonu ameliyatı olarak adlandırılıyor olsa da aslında yapılan bir işlem karmaşık bir ameliyattan çok daha kısa süreli ve güvenli cerrahi bir müdahaledir. Bu müdahale esnasında hasta yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa sürelerde uyutularak işlem tamamlanır. Kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmesi nedeni ile uzun süreli alınan narkoz riski de bu müdahale için söz konusu değildir. Endoskopik olarak yapılan işlemde kesi ve buna bağlı uzun süreli iyileşme süreleri de söz konusu değildir. İşlem sonrasında toparlanma ve normal hayata dönme oldukça kısa sürmektedir. Mide balonu kimlere uygundur sorusunun genel bir yanıtı olmasa da uzun süreli kilo problemleri yaşayan, altında yatan farklı hastalıklar olmamasına rağmen diyet ile yeterli kilo kaybına ulaşamayan kişiler için uygun bir seçenek olacağı söylenilebilir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu uygulaması, ameliyatsız bir şekilde obezite ile mücadele etmek isteyenler için son derece acısız ve kısa süreli bir işlemdir. Endoskopik yöntemle yapılan bu müdahale sayesinde, mide hacminin küçültülmesi ve öğünlerde alınan gıda miktarının kısıtlanması hedeflenir. Mide balonu uygulaması öncesinde kişinin yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları uzman tarafından incelenir. Operasyon başarısı açısından kişinin kilo verme motivasyonunun yüksek olması ve diyetine sadık kalarak operasyonu desteklemesi önemlidir.  Mide balonu uygulaması steril ameliyathane ortamında kesisiz olarak gerçekleştirilir. Öncelikle hasta kısa süreli olarak uyutularak işleme başlanır. Hastanın midesine özel cerrahi balon yerleştirilerek su ya da hava ile doldurulup belirli oranda şişirilir. İşlem tamamlandıktan sonra hasta uyandırılarak kısa süre gözlem altında tutulur. İşlem sonunda yerleştirilen mide balonu 6 ay ila 1 yıl kadar midede bırakılarak hastanın yeterli kilo vermesi hedeflenir. Süre sonunda çıkarılan balon yeterli olmazsa belirli aralıklarla yeniden aynı müdahale yapılabilmektedir.

Mide Balonu Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Özellikle beslenme bozukluğu yaşayan kişilerde öğünlerde tüketilen gıdaların çokluğu uzun vadede kalıcı kilo problemlerine yol açmaktadır. Midenin yeterince doldurulamamasından duyulan rahatsızlık ve oluşan açlık hissi, hastanın sürekli ve kontrolsüz bir şekilde beslenmesine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda uygulanan ameliyatsız mide balonu operasyonu sayesinde mide iç hacmi küçültülerek kişinin daha küçük porsiyonlarla doyuma ulaşması sağlanır. Porsiyon kontrolü uzun vadede sağlıklı ve kalıcı olarak kilo verilmesinde son derece etkili olacaktır. Operasyon sonrasında beslenme alışkanlıklarının da değişmesi ile küçük porsiyonlar ile yaşamına devam eden hasta için verilen kilolar geri alınmadan süreç sağlıkla devam ettirilebilmektedir. Obezite cerrahisinde kullanılan tüm diğer yöntemlerde olduğu gibi mide balonu operasyon başarısı, hastanın motivasyonuna ve diyetine dikkat etmesine bağlıdır.

mersin mide balonu