Mide Botoksu (Ameliyatsız)

Ameliyatsız zayıflama yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen mide botoksu, kilo fazlalığı nedeniyle sosyal hayatında kısıtlamaya gitmek zorunda kalan kişiler için kurtarıcı bir tedavidir. Ameliyatsız mide botoksu operasyonu, genel olarak 10 ya da 15 kilo fazlası olan hastalar için son derece uygun bir alternatif olarak görülmektedir. İşlem süresinin kısalığı ve risksiz bir yöntem oluşu nedeni ile özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Mide botoksu, uygun görülen hasta adaylarına uygulandığında kısa sürede etkisini göstererek hedeflenen kiloya ulaşılmasına destek olur. Hedef kilo ile sahip olunan kilo arasındaki fark 15 kilonun üzerinde olduğunda genellikle mide botoksu tercih edilmez. Bu gibi durumlarda diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden destek alınması mümkündür.

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Obezite ile mücadelede uygulanan ameliyatsız müdahaleler arasında mide botoksu uygulaması özellikle son yıllarda sıklıkla uygulanmaktadır. Uygulama, ameliyathane ortamında ancak kesi kullanılmadan yapıldığından son derece güvenlidir. Mide botoksu nedir sorusu özellikle kilo problemleriyle savaşan adaylar açısından merak edilen soruların başında gelmektedir. Mide botoksu, uygulama sonrasında iki yönlü etkisi sayesinde hızlı ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan etkili bir gastroskopik yöntemdir. Mide girişi ve çıkışında farklı noktalara uygulanan botoks sayesinde kişinin iştahında azalışa ve mide kasılmalarında düzenlemelere yol açarak kilo verme sürecinin başlatılmasını sağlar. Mide girişinde yer alan ve açlık hormonu sağlayan bölgede yapılan botoks, açlık hissinin giderilmesini ve uzun süreli tokluk hissiyatını destekler. Bu sayede kişi, kilo kontrolü için daha küçük porsiyonlarla daha uzun süreli tokluk yaşamış olur. Bu durum, yeme alışkanlıklarını düzenleyerek kilo verme sürecini kolay hale getirir. Aynı şekilde mide çıkışına yapılan botoks müdahalesi sayesinde mide kasılmaları kontrol altında tutularak besinlerin daha uzun süreli sindirimini ve dolayısıyla daha uzun mide doluluğu sayesinde tokluk süresinin uzamasını destekler.

Mersin Mide Botoksu

Mide botoksu, gastroskopi yöntemi ile uygulanır. Mide girişi ve çıkışında yer alan 40 a yakın noktaya enjekte edilen botoks maddesi, açlık hormonu ve kasılmaları bloke eder. İşlem süresi ortalama olarak 20 ila 25 dakika arasında sürmektedir. İşlem sonrasında kişi sosyal hayatına hemen dönebilmektedir. İyileşme süresinin son derece kısa olması nedeni ile özellikle çalışan kişiler için son derece uygun bir müdahale olmaktadır. İşlem sonrasında kişinin beslenme programı düzenlenerek tedavi uygun diyet programlarıyla desteklenmelidir.

Ameliyatsız mersin mide botoksu için uygun adaylar belirlenirken kişinin kilo fazlalığı büyük önem taşımaktadır. Özellikle 10 ya da 15 kilo fazlası olan kişiler için mide botoksu son derece uygundur. Daha fazla kilo kaybı hedefleniyorsa mide botoksu uygun bir çözüm olmayabilir. Mide botoksu operasyonu sonrasında, kilo verme sürecini uygun diyet listeleri ve spor ile desteklemek operasyon başarısı açısından son derece önemlidir.