Obezite Cerrahisinde Seçenekler Neler?

Obezite tedavisi basamaklarının en tepesinde yer alan ve son derece etkili ve güvenli olarak özellikle son yıllarda sıklıkla uygulanan obezite cerrahisi, obez hastalarının yaşam kalitesini yükseltirken birçoğunu yeniden sosyal hayata kazandırması ve psikolojik olarak da iyileştirmesi açısından son derece önemli. Hem sonuçlarındaki başarı oranlarının oldukça yüksek olması hem de nispeten hızlı sonuca ulaşılması anlamında da obezite hastalarının yüzünü güldürmeye yetiyor. Elbette ki kilo fazlalığı olan her aday için obezite cerrahisi uygun olamayabiliyor. Uygun olup olmadığını, uygunsa hangi cerrahi yöntemin uygulanmması gerektiğini belirleyen etmen ise kişinin yaşı, kilosu, sağlık durumu, beklentileri ve tahlil sonuçları olacaktır. Cerrahın hasta ile birlikte vereceği operasyon kararı sonrasında sonucun başarısı ise hastanın katılımına ve doğru bilgilendirilmesine bağlıdır.

Obezite Cerrahisinde yaygın olarak uygulanan ameliyatların yanı sıra ameliyatsız olarak endoskopik ve laparoskopik olarak yapılan obezite cerrahisi müdahaleleri de bulunmaktadır. Yaygın olarak uygulanan obezite cerrahisi yöntemleri;

  • Tüp mide ameliyatı
  • Gastrik Bypass Ameliyatı
  • Mini Bypass Ameliyatı olarak sayılabilir.

Mide balonu ya da mide botoksu gibi yöntemler de obezite cerrahisi alanında sıklıkla tercih edilen müdahaleler arasında sayılabilir.

Hangi Cerrahi Yöntemi Tercih Etmelisiniz?

Obezite, altta yatan bazı hormonsal problemlere bağlı olarak baş edilmesi güç bir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda diyet programları tek başına yeterli sonuca götürtmeyebilmektedir. Uzun süreli diyet denemelerinden yorulan metobolizmanın yanıtı daha da fazla alınan kilo şeklinde oldukça sert olabilir. Bu aşamada kişinin tüm motivasyonunu kaybetmesi, diyet programını ve hatta sporu bırakması kaçınılmaz sonuç olarak karşımıza çıkar. Aslında olan tam bir kısır döngüdür. Gittikçe obezite derecesi artan kişi için sağlık sorunlarına psikolojik sorunların da eklenmesi ile durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Obezite için ilaç, diyet ve diğer tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda obezite cerrahisi çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Gerek açık mide operasyonları gerekse ameliyatsız obezite cerrahisi girişimleri, fazla kilolarla verilecek savaşta elimizi oldukça kuvvetlendirecektir. Burada dikkat edilmesi gereken; doğru zamanda doğru yöntemle hastaya müdahale edilmesi ve hastanın hem ameliyat öncesinde hem de sonrasında işbirliğinin istenmesidir.

Obezite cerrahisi yöntemlerinin hemen hepsi güvenli olsa da herkes için her zaman uygulanabilir olmayabilir. Hangi cerrahi yöntemi seçmenizin daha doğru olacağına cerrahınız ile birlikte karar vermek ve operasyon sonrasında yaşanacak süreç ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara yanıt istemek en doğru karar olacaktır. Cerrahın önerisi doğrultusunda tüp mide operasyonu ya da sadece mide balonu ile obezite savaşınıza başlamanız mümkün olacaktır.

Obezite cerrahisinin sonuçları hemen operasyon sonrasında büyük oranda görülmeye başlanacak olsa da asıl başarı, yaşam alışkanlıklarınız ve beslenme düzeninizde yapacağınız kalıcı değişikliklerle mümkün hale gelecektir.