Laparoskopik Kasık ve Karın Fıtığı Ameliyatı

Kasık ve karın fıtıkları zaman zaman oldukça ağrılı olabilen ve günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkileyen hastalıklar arasında yer alır. Dış görüşünüzü ve duruşunuzu bozacak kadar ilerleyen bu fıtıklar, ileride daha ciddi sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Fıtığın tedavisi için kullanılan yöntemler ve laporoskopik kasık ve karın fıtığı ameliyatı ise sanılanın aksine korkulacak işlemler değildir.

Kasık ve Karın Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kapalı yöntem laporoskopik ameliyatlar günümüzde en sık tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.  Bu yöntem, sentetik yamalar ile yapılan ve riski oldukça düşük olan bir işlemdir. Laporoskopik fıtık ameliyatı karın içindeki boşluğa girilmeden, karın kasları arasından yerleştirilen özel kamera ve aletler yardımıyla yapılır. İşlem yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir. Açık ameliyatlara oranla daha az ağrılı, riskli, daha güvenli ve kısa süren bu cerrahi işlemde hastaların sosyal hayatlarına dönmesi de son derece kısa sürmektedir.

Ameliyat Sonrası Sizleri Neler Bekler?

Laporoskkopik kasık ve karın fıtığı ameliyatı sonrası hastalar birkaç gün içerisinde hızlıca eski hayatlarına dönebilmektedir. Ancak ağır sporlar gibi bedeni zorlayıcı aktiviteler için 2-3 hafta kadar beklenmesi gerekebilir. Laporoskopik kasık ve karın fıtığı ameliyatı hızlı bir iyileşme süresine sahip kısa bir işlem olması nedeniyle çalışma hayatından uzak kalmak istemeyenler için de son derece uygundur. Ancak ameliyat sonrasında hem iyileşme sürecini geciktirmemek hem de fıtığın tekrarlamasının önüne geçebilmek için bazı noktalara dikkat etmek önem taşıyacaktır.

Ameliyat sonrasında hızlı iyileşme ve tekrarlama riskini bertaraf edebilmek için öncelikle hastalar ilk birkaç günlük süreçte bedeni fiziki olarak zorlayan aktiviteler yapmamalı ve özellikle ağır herhangi bir şey kaldırmamalıdır. Operasyon sonrasında reçete edilen ilaçların uygun dozlarda ve düzenli olarak kullanılması da iyileşmenin tamamlanması açısından son derece önemlidir.