fbpx

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme)

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisi alanında yüksek başarı oranlarıyla uygulanan girişimsel bir cerrahi yöntemdir. Bu ameliyat için uygun görülen hastalarda gerçekleştirilen operasyonun başarı oranı son derece yüksektir. Ameliyat öncesinde yapılacak tahlil ve birtakım testler sonucunda hasta ameliyata uygun görüldüğünde süreç ile ilgili gerekli bilgi ve yönlendirmeler ışığında ameliyat planlanmaktadır. Yapılacak işlem hastanın yaşam kalitesini etkilemeden sağlıklı bir şekilde zayıflamasına destek olmayı hedefler. Tüp mide operasyonu sonrasında hastanın daha küçük öğünlerle tokluk hissine ulaşması mümkün hale gelmektedir. Genel olarak operasyon ile midenin yaklaşık %80’lik bölümü alınarak geriye işlevsel ve sağlıklı uzun bir tüp görünümüne sahip bir mide bırakılır. Operasyon başarısı oldukça yüksek olan tüp mide ameliyatı sonrası hasta özel diyet programları ve kontrollerle takibe alınarak zayıflama sürecinin sağlıklı gerçekleşmesi sağlanır.

Mide küçültme ameliyatının başarısı, hastanın yeterince bilgi sahibi olması ve yaşam tarzında gerekli değişikliklere hazır olması ile bağlantılıdır. Bu nedenle yapılacak tüp mide ameliyatı mucizevi bir çözüm yerine sürece çok büyük katkısı olacak büyük bir adım olarak görülmelidir.  Ameliyat öncesinde hastanın yeterince bilgilendirilmesi ve aklına takılan tüm soruların cevaplanması ameliyat sonrası başarı şansını yüksek oranda artıracaktır. Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır sorusunun kesin bir cevabı bulunmamakla birlikte, asgari koşulları karşılayan, sağlık test sonuçları ameliyat için uygun olan kişiler için tüp mide ameliyatı değerlendirilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sırasında Sizleri Neler Bekler?

Tüp mide ameliyatından ortalama iki gün öncesinde ameliyat için gerekli bazı testler istenir. Test sonuçlarının anestezi hekimi ile paylaşılmasının ardından tüp mide ameliyatı için tarih ve saat kesinleştirilir. Ameliyat öncesinde dikkat etmeniz gereken kurallar sizlere bildirilerek gerekli açlık koşullarına uymanız beklenir. Ameliyathane ortamında yapılan tüp mide ameliyatı süresi ortalama olarak 45 dakika ile 1,5 saat civarında olacaktır. Mide küçültme ameliyatı esnasında, mide çıkışının ortalama 5cm yukarısından başlanarak yemek borusu ile birleşen noktaya kadar mide dış yüzeyi çıkartılır.  Bu işlem özel teknik ve aletler yardımı ile gerçekleştirilir. İştah hormonu olarak da bilinen ghrelin hormonunun bulunduğu mide girişi yani fundus bölümü de çıkartılarak hastanın ameliyat sonrası iştahının azaltılması sağlanır.

Ameliyat sonrasında hekimin takdirine göre 2 ile 4 gün arası hastanede yatışınız ve takibiniz yapılır. Kullanacağınız ilaçlar reçete dilerek yeni beslenme düzeniniz ile ilgili gerekli eğitimler size verilir. Taburcu işlemleri ardından rutin kontroller ile iyileşmenin tamamlanması sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatında Risk Var Mıdır? Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatında başarı oranı oldukça yüksek gözlenmektedir. Ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar uzman hekimler tarafından engellenmektedir. Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiye bağlı olarak kullanılan cihaz ve yöntemler sayesinde tüp mide ameliyatı riski neredeyse binde 1 civarında azdır.

mersin tüp mide ameliyatı